Keşfettikten Sonra Müdavimi Olmak İsteyeceğiniz 23 İstanbul Kütüphanesi

1. Atatürk Kitaplığı

Cumhuriyet döneminini en eski kütüphanelerinden biri Atatürk Kitaplığı, Beyoğlu’ndaki binasıyla haftanın her günü ziyaretçilere açık. Sakin bir çalışma mekanı olarak bu merkezi konumdaki güzel kütüphaneyi idealdir. Boğaz manzarası eşliğinde huzurlu bir çalışma yapmak ve süreli yayınlardaki çeşitliliğinden yararlanmak isteyenler Atatürk Kitaplığına bayılacak. Kütüphanenin en önemli özelliğiyse, resmi tatil günleri dışında 7 gün / 24 saat açık olması!

 

2. İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)

Türkiye’de islami eserler, tarih ve sosyal bilimler alanındaki en kapsamlı araştırma merkezlerinden biri İslam Araştırmaları Merkezi. Üsküdar Bağlarbaşı’nda bulunan İSAM, yapı olarak da son derece ferah ve iç açıcı bir yapı içinde. Oldukça yararlı kaynaklara ulaşabileceğiniz kütüphaneyi haftanın yedi günü ziyaret edebiliyorsunuz. Çayın 10 kuruş olduğu kütüphane J
Not: Yalnızca yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenciler ve akademisyenlerin kullanabildiği bir kütüphane olup 7 gün boyunca 09.00-23.00 saatleri arasında açıktır.

 

 

3. Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Pazar günleri hariç her gün gidip bilgiye boğulabileceğiniz yerlerden biri Beyazıt Devlet Kütüphanesi. Kütüphanenin zengin altyapısı ve bulundurduğu nadir eserlerin dışında, görme engelliler için ayrıca özel bir bölümü de bulunuyor. Gönüllüler tarafından seslendirilmiş bu kitaplardan yaklaşık olarak 6.000 adet bulunuyor. Neredeyse 135 yıllık bu müthiş kütüphaneyi her İstanbullunun görmesi gerekiyor.

 

 

4. Alman Arkeoloji Enstitüsü Kütüphanesi

Türkiye’nin en büyük arkeoloji kütüphanesi 56.000 kitap ve 250 bilim dergisiyle Beyoğlu’nda hizmet veriyor. Meraklıları İstanbul kent tarihi, Bizans ve Osmanlı’ya dair tarihi araştırmalara ulaşabilirler.

 

 

5. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi Pazar günleri hariç her gün halka açık hizmet veriyor. İstanbul’a dair her konuda araştırma yapmak isteyenler ve bu tarihi kente meraklı tüm okuyucular kütüphanenin zengin kaynaklarından yararlanabiliyor.
Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.00 – 17.30, Çarşamba 09.00 – 20.00, Cumartesi: 10.30 – 17.00

 

 

6. Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi

Süleymaniye Külliyesi’nin iki medresesinin kütüphaneye çevrilmesiyle, burası müthiş bir arşivle okuyucuları besliyor. İstanbul’daki birçok semt kütüphanesindeki kaynakların bir araya getirilmesiyle hayat bulan kütüphane, yaklaşık 100 yıldır Anadolu’ya ait eserlerin dışında, botanik, tıp ve kimya gibi alanlarda da arşive sahip. Kütüphanede ayrıca duyma engelliler için sinevizyon gösterileri yapılıyor ve 24 açık.

 

 

7. Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi

İstanbul’daki en kapsamlı üniversite kütüphanelerinden biri Boğaziçi Üniversitesi’nin kütüphanesidir. Haftanın her günü ziyaret edilebilen kütüphanede çok geniş bir yelpazede 100.000’in üzerine eser mevcut. Dolayısıyla, aradığınız kitabı burada bulma şansınız epey yüksek.

 

 

8. İdris Güllüce Kütüphanesi

Anadolu Yakası’nda bulunanların, özellikle de bölgedeki öğrencilerin bizce mutlaka yararlanması gereken, Tuzla’da bulunan İdris Güllüce Kütüphanesi, haftanın yedi günü hizmet veren yararlı kütüphanelerden biri. Geniş bir kitap çeşitliliğine sahip kütüphanede 30.000’in üzerinde kitap bulunuyor.

 

 

9. Kadın Eserleri Kütüphanesi

Listedeki en yeni kütüphanelerden biri 1990 yılında 5 kadın (Doç. Dr. Füsun Akatlı, Prof. Dr. Jale Baysal, Aslı Davaz, Doç. Dr. Şirin Tekeli ve Füsun Yaraş) sayesinde kurulan, Haliç, Fener’deki Kadın Eserleri Kütüphanesi. Açıldığı günden beri giderek zenginleşen kütüphanede şimdi 11.000’in üzerinde kitap, ve çok sayıda makale, belge, tez, ses bantları ve koleksiyonlar bulunuyor. Şu sıralar tadilat nedeniyle geçici olarak kapalı olsa da, kapılarını açtıktan sonra her İstanbullu kadının ziyaret etmesini öneriyoruz.

 

 

10. İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa İnan Kütüphanesi

İstanbul’da Boğaziçi’nden sonra en iyi kütüphanelerden birine sahip olan Üniversite ise İTÜ. Üniversite’ye ait Mustafa İnan kütüphanesi Maslak Ayazağa kampüsünde yer alıyor ve 7/24 açık.

 

 

11. SALT Araştırma Galata

Özgün ve güzel mimarisi sayesinde İstanbul’daki en sevilesi kütüphanelerden biri, sergi mekanı Salt’ın Galata’daki kitaplığı. Pazartesi harici her gün yararlanabileceğiniz Salt Araştırma’nın arşivi sanat başta olmak üzere, birçok alanda son derece tatmin edici

 

 

12. Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi

Ne yazık ki burası da tadilat nedeniyle geçici olarak kapalı olan kütüphanelerden. Burada Yapı Kredi Yayınlarına ait tüm eserlerin dışında, ayrıca yazma eserler, nadir eserler, süreli yayınlar ve genel koleksiyon bulunuyor. Tekrar açılır açılmaz, müdavimi olmak için on binlerce eserlik bir arşiv Karaköy’deki binada bizi bekliyor olacak.

 

 

13. Üsküdar Şemsipaşa İlçe Halk Kütüphanesi

İstanbul Boğazı kıyısında bulunan bin yıllık kültür birikiminin demirbaşı, Mimar Sinan dehasının ürünü, İstanbul’un “kasr-ı müzeyyeni” Kuşkonmaz Camiinin avlusunda bulunmakta. Dört asır öncesinden bugüne kalan davetkar bir mabet Mimar Sinan’ın ustalık eserlerindendir. Kız Kulesine komşu olup Üsküdar-Harem sahili yolu üzerinde denize sıfır  konumda yer alan Şemsi Ahmet Paşa Cami 1580 yılına dayanan tarihi ile bugün halen ayaktadır.

 

 

14. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi Kütüphanesi

Edebiyat müzesi ve arşivi olarak da kullanılan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi Kütüphanesi 2011’de ziyarete açıldı. II. Mahmut tarafından 1810’da yapılan Alay Köşkü’nde bulunan kütüphanenin ikinci katında Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Pamuk ve Nâzım Hikmet gibi tanınmış yazarların eserleri yer alıyor. Süreli sergilerin de yapıldığı kütüphanede bini aşkın yazarın 8 bin eseri ve güncel-sanat edebiyat dergileri bulunuyor.

 

 

15. İstanbul Modern Kütüphanesi 

İstanbul’un en büyük çağdaş sanat müzelerinden İstanbul Modern, modern ve çağdaş sanatın her alanına odaklanan ve gerek Türkiye gerekse Türkiye dışındaki müze, sanat merkezi ve galerilerin yayınlarıyla sürekli güncellenen bir kütüphaneye sahip.

Ziyaret Saatleri: Salı – Pazar: 10.00 – 18.00, Perşembe: 10.00 – 20.00

 

 

16. Bilim Sanat Vakfı Kütüphanesi

İstanbul’un en güzel, en sempatik semtlerinden birisidir Vefa. En az adı kadar bu semti kıymetli yapan şey ise nadide birkaç kütüphaneye sahip olmasıdır. İstanbul’da kütüphanelerin izi sürülecekse eğer, ilk duraklardan birisi Vefa olmalıdır.

 

 

17. Merkezefendi Şehir Kütüphanesi

50 bin tematik kitabın yer aldığı Zeytinburnu Merkezefendi Şehir Kütüphanesi’nde kitap okuyan, ders çalışan herkese, çay, kahve ve çorba ücretsiz ikram ediliyor. Okuyucuların 10 sayfaya kadar ücretsiz dijital baskı ve fotokopi hizmetinden yararlanabildiği kütüphanede kablosuz internetten de faydalanmak mümkün.

 

 

18. Millet Yazma Eser Kütüphanesi

 

19. Atıf Efendi Kütüphanesi

Vefa Semti’nde, Vefa Caddesi’nde bulunan vakıf kütüphanesi, Atıf Mustafa Efendi tarafından 1741’de kurulmuştur. Kütüphanede 3.228 el yazması ve 24.563 adedi basma olmak üzere toplam 27.791 kitap mevcuttur.

 

 

20. Recai Efendi Kütüphanesi

Fatih Vefa semti Cemal Yener Tosyalı Caddesi üzerinde bulunan Sıbyan Mektebi ve Sebili 1774 yılında Osmanlı Reis’ül- Küttaplarından Recai Mehmet yaptırılmıştır. Bu yapı Cumhuriyet döneminde çocuk kütüphanesi olarak kullanılmıştır.

 

 

21. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Kütüphanesi

İstanbul Ataşehir’de, gökdelenlerin arasında bir vahadan farksız Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB). Girişte, duvarlarında bahçenin tarihçesinin anlatıldığı levhaların sıralandığı bir tünelden geçiyorsunuz ve adeta bir zaman tüneli gibi, sizi bambaşka bir zamana ve mekana çıkarıyor o uzunca tünel.

 

 

22. Ulaşım Kütüphanesi

İETT’nin kurduğu Ulaşım konulu ihtisas kütüphanesi, bu konuda çalışma yapanların oldukça işine yarayacak bir araştırma merkezi. Kütüphanede an itibarı ile 2000 Türkçe, 600 civarında da yabancı eser bulunuyor. Kitap ve süreli yayınların yanında sesli ve görsel yayınlar ile fotoğraf arşivi de oluşturulmaya başlanmış. Ulaşım ve ulaştırma alanındaki yayınların yanında yargı kararlarını da araştırmacılara sunmayı hedefliyorlar.

 

 

23. Pendik-Kemal Tahir Kütüphanesi

19.262 kitap, 15.716 üyesi ve 138 kişilik kapasitesi ile haftanın 7 günü: 08.30 – 20.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Pendik`te bulabileceğiniz ender nezih kütüphanelerden birisidir. gerek bahçesi gerekse de içi olsun güzel dizayn edilmiştir. Ayrıca kütüphanenin wirelles, fotokopi ve yazıcı gibi ücretsiz imkanlari da mevcuttur. Adres: Batı Mah. Erol Kaya Cad. No: 54