Biz Kimiz?

Bilim Elçileri Derneği, gençleri bilime teşvik etmek üzere çalışmalar gerçekleştiren bir sivil toplum kuruluşudur. Yurt dışındaki bilim insanlarımızı tanıtmaya ve onlardan ilham alarak yeni bilim insanlarının yetişmesine aracılık yapar. Her yıl düzenlediği Bilim Elçileri Zirvesi ile dünyanın farklı noktalarındaki bilim insanlarını Türkiye’ye davet eder. Onları gençlerle buluşturarak; birikimlerini, bilime dair görüşlerini ve bilim ikliminin oluşmasına dair öngörülerini aktarmalarında bir köprü görevi görür.

2018 yılında Türk Hava Yollarının isim sponsoru olmasıyla birlikte artık Türk Hava Yolları Bilim Elçileri Zirvesi adıyla çalışmalarını devam ettirmektedir.

 

Felsefemiz

Bütün Cümleler Yeniden Yazılmalı!

21. yüzyılda sorunların değil çözümlerin konuşulması gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla tüm cümleleri yeniden yazıyor ve dünyayı bulduğumuzdan daha güzel bırakmak hayaline koşuyoruz.

İsviçreli ressam Paul Klee’nin “Çizgi yürüyüşe çıkmış bir noktadır” cümlesinden ilham alarak değer verdiğimiz noktalarla çizgimizi oluşturuyoruz.

İlk noktası Bilim olan çizgimizin yürüyüşe çıkan diğer 6 noktası ise:

Evrensellik, İlham, Gönüllülük, Paylaşım, Samimiyet ve Sürdürülebilirlik‘tir.

Bilim Elçileri Derneği; bilimi teşvik etmeyi, bilim iklimini oluşturmayı kendisine ilke edinen bir Sivil Toplum Kuruluşudur.