Bir Bilim İnsanına Yolculuk

Bir Bilim İnsanına Yolculuk

Günümüz bilinen bir gerçeği temel alınarak ortaya çıkmış, ülkede bilim yapılamayacağına dair düşünceleri, umutsuzlukları yıkarak yerine ülkemiz bilimini yüceltmeyi kendine ilke edinmiş bir projedir.

Bugün biliyoruz ki üniversite tercihleri yapıldıktan sonra başlayan dönem itibariyle çoğu genç adaptasyon sürecini zor atlatıyor ve okumakta oldukları bölümün öneminin farkına varmakta geç kalıyor. Bu zaman kaybıyla birlikte son sene beyinde çakan şimşekler ise efektif olmayan sonuçlar doğurabiliyor. İşte temel itibariyle bu mantalite ile birlikte 4 senelik kendi yolculuğumu düşündüğümde bizlerin teorik bir fikri laboratuvar ortamında daha iyi çözümlediğimizi, laboratuvarlarında hocalarımızın bizlere bir hikayesi ile bile nasıl örnek olup kendimize yolculuk yapabilmemiz ve ortaya bölümlerimizi destekleyen projeler çıkarabilmemizi sağlayacak ilhamlar verdiğini gördüm. İşte böylelikle ülkemizdeki değerli önderlerimizin, akademisyenlerimizin, bilim insanlarımızın belirleyeceği kontenjanlarda, sadece üniversite 1 ve 2. sınıf öğrencilerinden oluşacak bir grubu kendilerinin laboratuvarlarında ağırlayacağı ve bugüne kadar yapmış oldukları projelerini anlattıkları Bir Bilim İnsanı’na Yolculuk projesi yeşerdi.. Böylelikle aslında üniversiteler ile teorik donanıma; stajlarla pratik kazanıma sahip olacak öğrencilerin asıl muzdarip olduğu;
-bir projenin ortaya konuluşu sırasında o fikir nasıl bir anda aydınlanıyor da ortaya konuyor,
-çıkan sorunlar nasıl aşılıyor ve sonuca ulaşıyor gibi konuları bizzat işin ehli örnek isimlerden doğru yerlerde dinleyecek ve henüz başında oldukları yolcuk yıllarını heba etmeyerek en temel farkındalıklarıyla ilerleyeceklerdir.