BİLİM ELÇİLİĞİ BİLETİ

BİLİME ELÇİ OLMA YOLUNDA BİLETİN BİZDEN!

Ülkemizde her yıl binlerce genç, yurt dışında eğitim almak ve akademik hayatına katkı sağlamak için imkan aramaktadır.

Bilim Elçileri Derneği, 2012’den beri bir yandan yurt dışında önemli çalışmalara imza atmış bilim insanlarımızı Türkiye’ye davet ederek onları tanıtmaya ve ilham almaya çalışırken diğer yandan yurt dışına gitmek isteyen gençlere köprü olmaktadır.

Beyin Göçü Değil Beyin Gücü sloganıyla yola çıkarak her yıl, dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanlarımızı Bilim Elçileri Zirvesinde ağırlamaktadır. Zirvenin en büyük amacı, bilim insanlarının yurt dışı deneyimlerini, yolculuk hikayelerini ve yaptıkları çalışmalarını öğrencilere birebir aktarmasıdır. 4-5 Mayıs 2019’daki zirveye katılmak istiyorsan hemen başvur!

http://bilimelcilerizirvesi.com

Bilim Elçileri Derneği, yurt dışındaki bilim insanlarımızla öğrenciler arasında bağlantı sağlamasının yanı sıra,  bu yıl bilim amacıyla yolculuk yapmak isteyen öğrencilere bir fırsat tanıyor.

Bilim Elçiliği Bileti

Bilim Elçiliği Bileti, yurt dışında bilimsel bir çalışma yapacak olan kişilere verilecek olan gidiş-dönüş biletinden oluşmaktadır.

Kısa süreli veya uzun süreli olacak şekilde, staj veya bir program için veya bir gözlem için yurt dışındaki üniversitelerden kabul almış kişilerin gidiş dönüş biletleri Türk Hava Yolları desteğiyle Bilim Elçileri Derneğinden!

2019 yılının Aralık ayı sonuna kadar yurt dışından kabul almış tüm öğrenciler bu bursa başvurabilir. Burs kapsamında gidiş-dönüş uçak biletin bizden!

Herhangi bir soru için bize mail atabilirsin:

[email protected]

SIK SORULAN SORULAR

Bu bileti kimlere veriyorsunuz?

Kabul mektubu almış lisans ve lisansüstü öğrencilere veriyoruz.

Başvuruyu nasıl yapacağım?

Bu sayfanın en altındaki BAŞVURU FORMUNU doldurabilirsin.

Hangi ülkeye gittiğimiz fark eder mi?

Hayır fark etmez. Türk Hava Yolları’nın direkt olarak uçtuğu tüm havalimanları/ülkeler olabilir.

Hangi çalışmalar için bilet verilecektir?

İster bir yaz okulu, ister kısa bir program, ister laboratuvarda staj isterse bir akademisyenin yanında gözlem için verilebilir. Amacı bilimsel bir çalışma yapmak ve kendisini geliştirmek olan herkes bu projeye dahil olabilir.

Kabul edildim ama hala mektubumu almadım, yine de başvurabilir miyim?

Kabul mektubu olmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Bu biletleri neden bize veriyorsunuz?

Çünkü bilimin gücüne ve senin elçiliğine inanıyoruz! Bilime dair çalışmalarda ülkemiz gençlerine ufacık da olsa katkıda bulunmak istiyoruz. Bilim Elçileri Derneği olarak yeni Bilim Elçilerinin yetişmesinde köprü görevi görmek istiyoruz. İnsanlığa fayda sağlayacak çalışmalar yapabilecekken bir bilet yüzünden geri adım atmanı istemiyoruz.

Biletin geçerlilik süresi hangi tarihler arasındadır?

Gidiş ve dönüş tarihin 31 Aralık 2019’dan önce olmalıdır.

Başvuru hangi tarihler arasında olacak?

Başvurular 10 Nisan 2019- 30 Haziran 2019 tarihleri arasında olacaktır.

Değerlendirmeler nasıl yapılacak?

Değerlendirmeler Bilim Elçileri Derneği merkez ofisinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir.

İlk Aşama: Dernek Yönetim Kurulu üyeleri başvuruları değerlendirecek ve belgelerin titizlikle doğruluğunu araştırılacaktır. Belgesi tam olan ve doğru ibrazda bulunan kişileri Dernek Yüksek İstişare Heyetine sunacaktır.

İkinci Aşama: Dernek Yüksek İstişare Heyeti tüm başvuruları değerlendirecek ve bilet verilmesi gereken kişileri netleştirecektir. İhtiyaç duyulduğunda gerek yüzyüze gerekse telefon yoluyla kısa bir mülakat gerçekleştirebilirler. Peki kimdir bu Dernek Yüksek İstişare Heyeti derseniz, dernek sayfamızdan bakabilirsiniz.

Değerlendirmeler ne zaman ve nerede yapılacak?

Değerlendirmeler her ayın bitimini izleyen ilk haftada yapılacaktır. Nisan ayında başvuran kişilerin değerlendirmesi Mayıs’ın ilk haftası yapılacak ve kişi mülakata çağrılacaktır. (Mayıs başında ZİRVE olduğu için ilk değerlendirme Mayıs’ın 10’una kadar yapılıp dönüş yapılacaktır.)

Mayıs ayı içerisinde başvuranlar Haziran ayının ilk haftası değerlendirilecek ve mülakata çağrılacaktır. Haziran ayında başvuranlar ise Temmuz ayının ilk haftası mülakata çağrılacaktır.

Kaç kişiye bilet verileceği Bilim Elçileri Derneğince saklıdır. Dernek başvuru tarihini uzatmak ve öne çekme hakkını kendinde saklı tutar ve değişiklik yapabilir.

Gerekli belgeler nelerdir?

Başvuru formunun doldurulması,

TC Pasaportu,

Öğrenci Belgesi,

Transkript,

Fotoğraf,

Kabul mektubu,

Kimlik fotokopisi,

Biletimi aldım, ancak aksilik oldu ve gidemiyorum. Biletim ne olacak?

İsmine alınan biletin iptali söz konusu değildir. Biletin bir başkasına devri de mümkün değildir.

Gideceğim yerde bulunma süresi önemli mi?

İster bir hafta ister üç ay. 2019 Aralık sonuna kadar gitmek şartıyla dönüş tarihi sana bağlıdır.