Bilim Elçileri Zirvesi

Bilim Elçileri Zirvesi

Dünya çapında çeşitli başarılara imza atmış bilim insanlarımızı ülkemize ve dünyaya tanıtmak, bilimi yaygınlaştırmak ve teşvik etmek amacıyla 5 yıldır düzenlenmekte olan Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi, 2018 yılından itibaren ‘’Bilim Elçileri Zirvesi’’ adıyla yoluna devam edecektir.

Her geçen yıl artan kalitesi ve genişleyen kapsamıyla ülkemiz gençleri ve bilim insanları arasında sağlam bir köprü oluşturan Bilim Elçileri Zirvesine geçtiğimiz yıl Türk Hava Yolları isim sponsoru olmuştur. Bilim Elçileri Zirvesi, bilimi tüm ayrıntılarıyla ele almak amacıyla sekizinci kez Nisan 2020’de organize edilecektir.

Almanya, Amerika, Avustralya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, Japonya, Kanada, Güney Kore ve Singapur gibi birçok ülkeden dünyaca ünlü bilim insanlarının konuk olarak yer alacağı zirve; bilime yönelmek isteyen gençleri ve ilgili akademisyenleri bol etkileşimli ortamda bir araya getirecektir.

Bu yılki temasını “Bilim Elçiliği” olarak şekillendiren Bilim Elçileri Platformu, bilime elçi olmak idealini seçkin isimleri örnek göstererek ortaya koyacaktır. Bilime olan ilgiyi artırarak, ülke çapında bir bilim kültürü oluşturmak ve bilgiyi yalnızca tüketen değil üreten bir toplum inşa etmek hedeflenmektir.

Zirveye yurt dışından katılacak olan bilim insanlarının yanı sıra, daha önce yurt dışında çalışmalar yapmış ve şu an ülkemizde bulunan üst düzey yönetici ve akademisyenler de konuk olacaktır. Ufuk açan başarı öykülerinin gençlere aktarılması gerektiğine inanan Bilim Elçileri Platformu, “Beyin Göçü Değil Beyin Gücü” sloganından yola çıkmış ve bu bağlamda yurt dışında yapılan çalışmaları ülkemize ve ülkemiz gençlerine aktararak bilimi sevdirmeyi öncelikli amaç olarak edinmiştir.